Hoe het is om blind te zijn – een spannende ervaring

Op zondag 11 september had M25 een bezoek aan het Muzieum in Nijmegen georganiseerd. Met zijn elven gingen we er, verdeeld in drie auto’s, naar toe. In het Muzieum was van alles te zien en te horen over blind- en slechtziendheid. Ook kon je er verschillende dingen doen om andere zintuigen dan je ogen extra aan het werk te zetten: blind tekenen, geuren raden, geblinddoekt boter-kaas-en-eieren spelen. We hebben met speciale typemachines en ‘prikraampjes’ boodschappen in braille geschreven. Maar het meest spannende en indrukwekkende was wel de rondleiding, geleid door een blinde, in een hele donkere ruimte waar je echt geen hand voor ogen zag. Nadat we even hadden geoefend met het gebruik van een blindenstok werden we naar de donkere kelder gebracht, waar één groep een dag uit het leven van een blinde beleefde en de andere groep op reis door Hong Kong ging. Niet iedereen kon er even goed tegen om in een ruimte te zijn waar je echt niets kon zien. De tip werd gegeven om je ogen te sluiten omdat dat voor je hersenen natuurlijker is. En dan alles op de tast en het gehoor doen. Soms was het moeilijk om een gil te onderdrukken als je iets voelde dat je niet kende of als je iemand anders van de groep aanraakte. Onderweg konden we ook dingen vragen aan de begeleider, zodat we ook veel  over ‘blind zijn’ te weten zijn gekomen. Een vraag was bijvoorbeeld of brailleschrift in de nabije toekomst nog wel nodig is omdat veel door de computer (geschreven tekst die voorgelezen wordt) wordt ondervangen. Het antwoord hierop: brailleschrift blijft nodig omdat blinden ook de geschreven taal en de grammatica moeten leren. Als ze alleen maar luisteren naar gesproken taal, leren ze dat niet. Bovendien zijn sommige spreekstemmen ook niet fijn om naar te luisteren en lees je het stuk liever voor jezelf. Een andere vraag was welk plezier een blinde in vakantiereizen ervaart, omdat je toch vaak reist om mooie dingen te zien. Deze vraag werd beantwoord met een tegenvraag: Hoe groot deel van het reisplezier van een ziende bestaat uit het zien van mooie dingen? Je gaat toch ook op vakantie om leuke dingen te doen, lekker te eten, uit de dagelijkse sleur te zijn, enzovoorts. Dat geldt voor een blinde net zo. De reis in het donker werd afgesloten met een frisdrankje aan de bar die we, nog steeds in het donker, met klein geld moesten afrekenen. Al met al was het een bijzondere en voor de meesten ook spannende ervaring. Het is niet goed uit te leggen wat die ervaring nu precies is, je moet het gewoon gaan beleven.